Brudna robota Moore’a

Tytuł: Brudna robota
Autor: Christopher Moore
Rok wydania: 2006
Gatunek: powieść

Książka „Brudna robota” napisana przez Christopher’a Moore’a to druga pozycja wydana w Polsce tego znakomitego satyryka.

Czytelnik znajdzie w niej oszałamiające pomysły, dynamizm i niespodziewane zwroty akcji, smutek i radość, a przy tym dojrzały, wyrafinowany czarny humor. Historia zaczyna się od śmierci żony głównego bohatera – Charlie’go Ashera, – który zostaje Handlarzem Śmierci, czyli osobą zbierającą dusze umierających ludzi.

Jego działanie ma na celu zapewnienie wiecznego krążenia duszy pomiędzy ciałami, w imię najbardziej prosto rozumianej myśli reinkarnacji.

W książce pojawia się mnóstwo nietypowych postaci, nadających charakteru całej powieści: córeczka Ashera z niecodziennymi zdolnościami, jego homoseksualna siostra, czarnoskóry mężczyzna Miętowy Cukierek, zbuntowana nastolatka lubująca się w gotyku i śmierci, mniszka z Tybetu, a także paranoiczni policjanci i ogary piekieł.

Sposób napisania powieści jest charakterystyczny dla Moore’a: bez zbędnych, rozwlekłych opisów, analiz, przesiąknięty komizmem i sarkastycznym czarnym humorem. Pozycja ta zdecydowanie spodoba się wymagającym czytelnikom.