Coelho uniwersalny

Poszukując dla swoich bliskich oryginalnego podarku możemy zdecydować się na kupno dla nich ciekawej książki. Co prawda na rynku wydawniczym pojawiają się co jakiś czas, fascynujące nowości ale nie zawsze warto sięgać właśnie po nie. Niekiedy dobrym pomysłem może być kupno książki ponadczasowej czyli takiej, której treść nigdy  nie ulegnie przedawnieniu. Taką propozycją może być jedna z ciekawszych, zmuszających do własnych przemyśleń książka, dość popularnego pisarza naszych czasów – Paula Coelho, zatytułowana BYĆ JAK PŁYNĄCA RZEKA.

Książka ta to zbiór kilkudziesięciu, krótkich opowiadań. Ich motywem przewodnim są zarówno te zwykłe jak i bardziej znaczące dla świata wydarzenia. Teksty są pozbawione humorystycznego zabarwienia, są za to pełne zadumy, refleksji.  Opowiadania te są niezwykle głębokie i wyważone.

Być jak płynąca rzeka

Milcząc w środku nocy

Bez strachu przed jej mrokiem

Gdy na niebie gwiazdy – być ich odbiciem

Kiedy niebo zaciąży chmurami

A chmury jak rzeka wodą się staną

Być ich odbiciem beztroskim

W spokojnych głębinach

(Fragment z Być jak płynąca rzeka)

Dzięki nim możemy nie tylko lepiej poznać istotę naszego własnego życia ale również lepiej poznać się wielopłaszczyznowej twórczości tego słynnego brazylijskiego pisarza. BYĆ JAK PŁYNĄCA RZEKA to książka, którą możemy potraktować jako swego rodzaju przewodnik po życiu, gdyż ujęte w niej tematy dotyczą zarówno naszych uczuć, emocji jak i sposobów postrzegania świata, ludzi i dziejących się na naszych oczach , często dramatycznych wydarzeń jak chociażby tragedia wrześniowa – atak na na World Trade Center. Autor nie unika tematów ważnych, trudnych ale także tłumaczy nam pewne przyziemne sytuacje. Tym samym uczy doceniać piękno świat który nas otacza…


Dodaj komentarz