Czy warto czytać dzieciom baśnie?

Baśń to utwór o tematyce fantastycznej, w której dwaj odwieczni wrogowie: Dobro i Zło walczą o swoje miejsce w świecie. Są to historie całkowicie zmyślone i nieprawdziwe. Postacie w nich występujące zaś posiadają niejednokrotnie pewne nadprzyrodzone moce. Są to mówiące zwierzęta lub ludzie wyposażeni w cudowną moc: mogą oni czarować, przemieszczać się na bardzo dalekie odległości, walczyć z dużo silniejszymi przeciwnikami od siebie. Są to też często nieistniejące postacie jak wróżki, elfy, krasnale. Czy zatem warto zaprzątać takimi treściami głowy naszych dzieci? Czy jest to literatura, którą powinniśmy polecać milusińskim do samodzielnego czytania?
Mimo, iż baśnie są wypełnione cudownymi postaciami czy opowiadają o niezwykłych przygodach różnych bohaterów, to spełniają one ogromną rolę edukacyjną oraz terapeutyczną. Należy je czytać dzieciom, szczególnie tym, które już samodzielnie rozróżniają takie dwa pojęcia jak: dobro i zło.

Baśnie są doskonałym sposobem na wprowadzenie dziecka w zagadnienie wyższości i uniwersalizmu pewnych wartości. Potrafią one znacznie lepiej przybliżyć dzieciom takie pojęcia jak: dobro, zło, kłamstwo czy prawda. Pokazują, jakie korzyści przynosi walka w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Wskazują na pożytek z opowiadaniem za tym co dobre. Często potrafią też wskazać, że to co „inne” wcale nie jest gorsze.

Pomagają zrozumieć, że zanim coś się oceni jednoznacznie należy to lepiej poznać. Uczą też bezinteresowności i empatii.
Psychologowie oraz specjaliści od pracy z dziećmi, podkreślają też terapeutyczną rolę baśni. Najczęściej w baśniach to zło zostaje pokonane przez dobro. Tak samo często to nieatrakcyjne osoby, najczęściej są obdarzone nadzwyczajnymi zdolnościami i to one zwyciężają.

Baśnie więc pokazują, że można pokonać wszelkie drzemiące w nas bariery. Uczą, że to co „inne” i teoretycznie uznane za gorsze – wcale takim nie jest. W świecie baśni nie ma przecież „gorszych” czy „równych” i „równiejszych”. Jest to świat, równych szans dla wszystkich. Z tego też względu warto je czytać i polecać, szczególnie dzieciom agresywnym, nie rozumiejącym pewnych złych efektów swojej działalności. Pomagają dowartościować się dzieciom zagubionym, nieśmiałym czy czującym się odrzuconymi i niepasującymi do reszty środowiska.


Dodaj komentarz