Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem.” (J.Carroll „Kraina Chichów”)

Obecnie żyjemy w czasach mocno zdominowanych przez komputery oraz Internet. Postęp techniczny i technologiczny poszedł na tyle daleko i na tyle dobrze sobie radzi, że objął on także swoim zasięgiem taką dziedzinę życia jaką jest rozrywka.
Jeszcze do niedawna z ogromnym entuzjazmem oczekiwaliśmy na premierę nowego filmu, teledysku czy na nową płytę. Obecnie …  widząc zaledwie kilka zwiastunów możemy już udać się do Internetu by … za darmo zdobyć lepszą lub gorszą wersję (kopię) długo oczekiwanego filmu, teledysku, płyty czy gry komputerowej. Coraz więcej czasu wolnego spędza się też przed monitorem komputera niż z przyjaciółmi czy też oddając się swojemu ukochanemu hobby. W miarę jak przybywa zadowolonych i wiernych użytkowników sieci oraz komputerów … ubywa osób które lubią czytać… A czytanie to przecież jedna z bardziej skutecznych form poznania świata który nas otacza – a także tego obcego i nieznanego nam…
Co tak naprawdę daje nam czytanie książek? Dlaczego warto by było to nasze hobby? Przede wszystkim książki pobudzają naszą wyobraźnię i ćwiczą nasze myślenie twórcze. Po drugie czytanie książek pomaga nam zrozumieć otaczający nas świat. Warto też czasami sięgając po książkę odnoszącą się do naszych zainteresowań czy tez, by zweryfikować swoje zbudowane idee czy hasła jakimi się kierujemy. Czytanie książek pomaga nam też skutecznie się zrelaksować – szczególnie gdy są to nasze ukochane gatunki literackie lub gdy jest to dobra, ciekawa literatura „rozrywkowa”. Wybierając się w podróż z literackimi bohaterami możemy też wzbogacić listę własnych zainteresowań czy wiedzy z danego zakresu. Możemy też skutecznie nauczyć się mowy uczuć i zrozumieć pewne emocje. Wczuwając się w rolę danego bohatera, obserwując jego poczynania możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas samych pytania, dręczące nas dylematy i problemy.
Czytanie jak widać może sprawić nam prawdziwą satysfakcję i skutecznie nas odprężyć. Wciągając się w lekturę danej książki możemy odciąć się choć na chwilę od naszej teraźniejszości, trudnej rzeczywistości. Niekiedy też sięgając po literaturę której tematyka nawiązuje do naszego stanu ducha możemy po prostu poczuć się lepiej…


Dodaj komentarz