Dwie książki Stevena Gerrarda

LFCSteven Gerrard to legendarny piłkarz, kapitan angielskiej drużyny Liverpool FC. Jest wychowankiem klubu, któremu pozostaje wierny od początku swojej kariery. Mimo, że sam przyznaje, iż wkrótce jego przygoda z zawodowym futbolem dobiegnie końca, to jednak absolutnie nie próbuje zmieniać teamu, dla którego strzela bramki od najmłodszych lat. Dla wielu kibiców, ale i samych, młodych piłkarzy, Gerrard jest piłkarskim ideałem. Skuteczny na boisku, chwalony jest nie tylko za wyćwiczone umiejętności piłkarskie, ale również za niesamowitą siłę wewnętrzną, dzięki której potrafi zmotywować swój klub do wygrania najtrudniejszych meczów takich, jak finał Ligii Mistrzów w 2005r., gdy po przegranej pierwszej połowie 0:3, Liverpool ostatecznie wygrał z AC Milanem.

Mimo, że Steven Gerrard ma dopiero 32 lata, to na księgarnianych półkach pojawiły się już 2 jego biografie. Niestety, nie przetłumaczono ich na język polski, jednak co jakiś czas pojawiają się w polskich serwisach online, gdzie można kupić ich oryginalne, angielskojęzyczne wersje. Pierwsza z książek to wydana w 2007r. „Moja autobiografia”, która w Wielkiej Brytanii została uznana za najlepszą sportową książkę roku. Pokazuje ona, że mimo dzisiejszych sukcesów, życie Stevena Gerrarda nie było usłane różami. Tragiczna śmierć 10-letniego kuzyna, który zginął podczas zawalenia się trybuny w trakcie meczu, jak i poważny wypadek, podczas którego Gerrard niemal stracił palec u nogi są dowodem na to, jak ogromną miłością darzył piłką nożną – zniósł przeciwności losu, pogodził się z rodzinną tragedią i postanowił, że to właśnie on stanie się jednym z największych piłkarzy drużyny, której zawsze kibicował. Jak mówi – robił to też dla nieżyjącego kuzyna, Jon-Paula.

„Moja autobiografia” to historia długiej i krętej ścieżki do międzynarodowej, piłkarskiej sławy. To też wspomnienie najważniejszych momentów życia, które ukształtowały charakter piłkarza. Kolejne strony biografii pokazują, jak krok po kroku hartował się psychicznie, by w końcu być zdolnym do udźwignięcia największej odpowiedzialności – odpowiedzialności za swoich kolegów, za wygrane, przegrane, za prowadzenie drużyny, która ma być dumą swojego regionu, jak i całej Anglii.

Drugą książką Stevena Gerrarda jest „My Liverpool Story”, która ukazała się w bieżącym, 2012r. Różni się od poprzedniczki głównie tym, że ma formę albumu, w którym więcej jest zdjęć, niż treści. Poza tym, skupia się na karierze piłkarskiej Gerrarda, pomijając inne elementy jego życia. To prawdziwa gratka nie tylko dla kibiców Liverpoolu, ale i dla wszystkich pozostałych miłośników futbolu. Unikatowe zdjęcia z meczów, jakie pomocnik rozegrał na różnych etapach kariery zachwycają ujęciami, dynamiką. Jak przyznaje sam Gerrada, album ma być podsumowaniem jego największych wzlotów, ale też bolesnych upadków – swego rodzaju rozliczeniem się z karierą przed jej zakończeniem. Bo jak sam dodaje, chwila, w której zawiesi buty na kołku, nieubłaganie się zbliża.


Dodaj komentarz