Harlequiny i ich niezwykła popularność

miłośćHarlequiny to jedna z najpopularniejszych romansów na świecie. Wspólna nazwa dotyczy wszystkich serii niedługich historii miłosnych wypuszczanych na rynek przez wydawnictwo Harlequin. Ze względu na swoją tematykę, interesują one głównie panie. Zaczytują się w nich zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. Doceniają uniwersalny przekaz każdej opowieści.

Co ciekawe, chociaż wspólną nazwą „Harlequinów”  określa się zwykle jedynie książki typowo miłosne. Niemniej jednak, w rzeczywistości wydawnictwo Harlequin wypuszcza na rynek również książki obyczajowe oraz thrillery. Co prawda, najczęściej pojawia się w nich wątek miłosny, lecz wiele innych elementów sprawia, że po część z nich sięgają również mężczyźni.

Pomimo, że wydawnictwo powstało w Kanadzie w 1949r., to jednak w Polsce Harlequiny ukazują się od 1991r. Co ciekawe, serie tworzone są przez odmiennych pisarzy. Wyliczono, że łącznie w ich pisaniu udział wzięło przeszło 1100 autorów. Ze względu na dużą popularność i formę przypominającą bardziej niewielkie wydawnictwa, niż prawdziwe książki, Harlequiny są dostępne nie tyle w księgarniach, co głównie w kioskach. Pojawiają się również w marketach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych czytelników, część książek wydawnictwa Harlequin przyjmuje nie tylko formę publikacji książkowych, ale również audiobooków. Niektóre z nich dostępne są bezpłatnie, inne wymagają uiszczenia wcześniejszej opłaty, zanim pobierzemy je i zapiszemy na dysku.