Harry Potter – przygoda skończona

Chociaż od czasu ukazania się na rynku ostatniej książki z serii Harry Potter J.K. Rowling minęło już sporo czasu, to jednak dla większości fanów młodego czarodzieja dopiero teraz zakończyła się cała magiczna przygoda. Na ekrany kin weszła ostatnia część przygód najsłynniejszego chłopca na świecie. Teraz wiemy, że ta historia już niczym nas nie zaskoczy.

Ostatnia część serii, czyli „Harry Potter i Insygnia Śmierci” to przejmujący finał skomplikowanej walki dobra ze złem. Główny bohater od 12. roku życia zmagał się ze swoim największym wrogiem Lordem Voldemortem. Można nawet uznać, że jego walka trwała jeszcze dłużej, bo w końcu Sam Wiecie Kto zaatakował Harry’ego już wtedy, gdy chłopiec był niemowlakiem. Jednak później Harry wyrastał w mugolskiej rodzinie, wychowywany na przeciętnego nastolatka. Dopiero, gdy trafił do Hogwartu, Voldemort znów zaczął go ścigać, by raz na zawsze pozbyć się chłopca posiadającego niezwykłą moc. Dla niektórych czytelników, a w szczególności pedagogów, ostatnie części Harry’ego były zbyt drastyczne i nie polecają ich czytania dzieciom.

Faktem jest, że niejednokrotnie dochodzi tu do tragedii. Pojawiają się morderstwa, ból, rozpacz. Mimo tego, seria J.K. Rowling pokazuje też ważne wartości, o których wielu dziś zapomina. Obok dramatów, jest tu także szczęście, radość z drobnostek, niezwykle silna przyjaźń, ale i miłość, która bywa bardzo trudna tak, jak w relacjach Syriusza z jego chrześniakiem.

Harry jest przedstawiany jako doświadczony przez życie, ale odważny, silny chłopiec, który dla wielu może stanowić wzór do naśladowania. Mimo tego, że może mieć znacznie więcej, bo w końcu dysponuje czarodziejską mocą, to jednak najważniejsi pozostają dla niego bliscy znajomi i rodzina. Chwilami aż żal, że nie czekamy już ani na nową książkę o jego przygodach, ani na film.


Tags:

Dodaj komentarz