John Steinback i jego dorobek

CzytelnikJohn Steinback to jeden z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy na świecie. Sławę przyniosły mu zarówno powieści, jak i nowele, które zazwyczaj opowiadały historie zwykłych robotników. Pisarz poznał tę klasę społeczną w latach młodości, gdy wiele czasu poświęcił wykonując różne prace dorywcze, w tym często te o charakterze fizycznym. Te lata sprawiły, że pisząc książki o amerykańskich robotnikach mógł bardzo dokładnie charakteryzować ich poglądy, perypetie, wartości, problemy. Poruszanie tematów bliskich najszerszej klasie społecznej USA sprawiły, że w dość szybkim tempie Steinback zyskał pokaźne grono stałych czytelników.

Zarówno powieści, jak i nowele Steinback były popularne głównie w Ameryce oraz w Anglii, lecz czasem ich sława dotarła również do wielu innych państw. W efekcie, Steinback stał się jednym z najbardziej znanych pisarzy XXw. Co ciekawe, mimo, że był laureatem Nagrody Pulitzera oraz Literackiej Nagrody Nobla, to jednak wielu ekspertów krytykowało jego warsztat pisarski. Niemniej jednak, do dziś należy on do grona literackich klasyków.

Do najważniejszych książek napisanych przez Johna Steinbacka należą „Księżyc zaszedł”, „Morza Korteza”, „Myszy i ludzie” oraz „Grona gniewu”. Poza tymi, które traktują o amerykańskiej klasie robotniczej, Steinback pisał również utwory marynistyczne oraz wojenne, choć nie spotkały się one już z tak dobrym odbiorem, jak te pierwsze.


Dodaj komentarz