Ponadczasowe „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Książki„Dzieci z Bullerbyn” autorstwa szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren to jedna z najsłynniejszych książek dla dzieci, a już pewnością najsłynniejsza szwedzka książka dla tej grupy czytelników. Chociaż jest już naprawdę stara – Lindgren napisała ją w 1947r., a w Polsce pozycja ukazała się w roku 1957. Chociaż autorka stworzyła 2 odrębne części („Dzieci z Bullerbyn”, „Więcej o dzieciach z Bullerbyn” oraz „Wesoło jest w Bullerbyn”), to jednak w polskiej wersji wszystkie one są zawarte w jednym tomie. Ponadto, o tych samych bohaterach powstały książki „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Wiosna w Bullerbyn” oraz „Dzień Dziecka w Bullerbyn”.

 

Akcja książki, jak nietrudno się domyślić, rozgrywa się w niewielkiej, szwedzkiej miejscowości o nazwie Bullerbyn. Narratorem jest ut dziewczynka Lisa, która opisuje życie swoje oraz swoich przyjaciół. Wszyscy oni mieszkają niedaleko siebie, jednak w trzech odrębnych zagrodach. Razem z Lisą bawią się jej bracia – Lasse i Bosse. Wszyscy mieszkają w zagrodzie środkowej wraz z rodzicami. W zagrodzie północnej żyją siostry Britta i Anna z rodzicami oraz dziadkiem. Natomiast w zarodzie południowej mieszka Olle z siostrą Kerstin oraz rodzicami.

 

Poza głównymi bohaterami, w książce pojawia się też wiele pobocznych postaci. Są to, między innymi, pracownicy zagród, znajomi dzieci z Bullerbyn, osoby ze szkoły. W każdej z książek opisywane są ciekawe, wielokrotnie wesołe przygody wszystkich postaci. Ze względu na doskonały przekład na język polski oraz prosty, zrozumiały styl, a także fascynujące historie dzieci, jest to książka, która naprawdę wciąga młodych czytelników. Co ciekawe, jest też lubiana przez niejednego dorosłego.

 

W Polsce „Dzieci z Bullerbyn” są lekturą, którą omawia się w III klasie szkoły podstawowej. Jej zaletą jest nie tylko zaznajomienie młodych ludzi z literaturą, ale również uświadomienie im mocy przyjaźni, jej wartości. Ta książka wprowadza w przyjemny świat, prezentują praktycznie same pozytywne postawy życiowe.