Ponadczasowe „W pustyni i w puszczy”

Obszerna powieść Henryka Sienkiewicza pt.  „W pustyni i w puszczy” to jedna z najlepszych pozycji w polskiej literaturze. Mimo, że znajduje się na liście szkolnych lektur, to jest dobrą lekturą nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych czytelników. Książka opowiada o dwójce dzieci – Stasiu  Tarkowskim  i Nel Rawlison. Będąc dziećmi pracowników budujących Kanał Sueski, mieszkają czasowo w Afryce. To tu właśnie zostają porwani. Od tego czasu będą zdani tylko na siebie. Błądzą po afrykańskiej pustyni wraz z tubylcami, z dala od bliskich.

Choć początkowo trudno jest im poradzić sobie w zupełnie nieznanych miejscach, z groźnymi opiekunami, którzy mają ich doprowadzić do osoby zlecającej porwanie, to jednak z czasem radzą sobie coraz lepiej. Dzięki hartowi ducha Stasia i silnej wierze w możliwość wydostania się z niewoli, w końcu udaje im się pokonać wrogów. Jednak teraz, pozostaje przed nimi jeszcze długa droga do domu. Pustynny klimat, zmęczenie, strach i brak pomocy nie są jednak powstrzymać odważnych dzieci przed powrotem do rodziców.

Przeżywając wiele przygód, w tym ciężką chorobę Nel i starcie Stasia z lwem, młodzi ludzie nie załamują się i dzielnie walczą o swoje życie. Wzruszająca, emocjonująca powieść Sienkiewicza jest niezbędną pozycją dla każdego Polaka. Nie tylko wspaniała historia, ale też cudownie opisane krajobrazy afrykańskie zachęcają do zagłębienia się w lekturze.

Nagrodą za przeczytanie książki powinien być świetnie zrealizowany film Władysława Ślesickiego. Godna uwagi jest także nowa wersja „W pustyni i w puszczy” wyreżyserowana przez Macieja Dutkiewicza.


Dodaj komentarz