„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk

Czytelnik„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk to jedna z najbardziej awangardowych książek ostatnich lat w Polsce. Specyficzna, skomplikowana fabuła, elementy zupełnie fikcyjne, paranormalne, ale też odniesienia do kultury, historii i tradycji – wszystko to sprawia, że książka staje się magiczna. Połączenie świata fikcyjnego z odniesieniami do rzeczywistości powoduje, że książka staje się jeszcze ciekawsza. Co prawda, przez to też jest dość trudna do zrozumienia, jednak nie zmienia to faktu, że została bardzo dobrze oceniona pod względem zarówno stricte literackim, jak i artystycznym.

„Prawiek i inne czasy” ukazało się po raz pierwszy w 1996r. Lektura przyniosła duży sukces autorce, która właśnie tym tytułem znalazła się w gronie najbardziej uznanych, polskich pisarzy współczesnych. Tokarczuk pokazała w swoim dziele, że mówiąc o historii i tradycji, nie trzeba opisywać dziejów całego narodu, a można w bardzo specyficzny sposób skupić się na historii jednostek. To wszystko przedstawiane jest tutaj w szczególny sposób, pełen metafor i symboli. Książkę można odbierać na różne sposoby – zarówno jako tę historyczną, jak i psychologiczną, czy typowo magiczną, wręcz baśniową, z elementami s-f. Tokarczuk nie bała się poruszyć tu także tematyki religijnej czy moralnej, co sprawia, że książka nabiera jeszcze ciekawszego charakteru.

„Prawiek i inne czasy” przyniósł Oldze Tokarczuk szereg nagród i wyróżnień, które pozwoliły jej zająć ważne miejsce w grupie najbardziej cenionych autorów. Pisarka otrzymała za nią m.in. Paszport „Polityki” czy nominację do nagrody NIKE.


Dodaj komentarz