Siła opowieści – Jack London

To, co stanowi o genialności danej książki to ilość czytelników, którzy są zachwyceni po jej przeczytaniu, którzy do niej wracają i którzy polecają ją innym. Opowiadania Londona mają w sobie niezwykłą, porywającą siłę, dlatego pomimo tego, że mają one już sporo lat dalej poszerza się grono fanów tej prozy .

Świat przedstawionych w tych opowiadaniach nie daje człowiekowi taryfy ulgowej, przetrwać mogą tylko najlepsi, albo ci którzy mają trochę szczęścia. Walka o przetrwanie w obliczu nieprzyjaznej, groźnej przyrody to tak naprawdę walka z samym sobą. To, co jest siłą tych opowiadań to z jednej strony ciekawa historia, z drugiej specyficzny, prosty i bezkompromisowy sposób pisania Londona. Tu nie ma miejsca na ubarwianie, delikatności i subtelność, tu twarde życie pokazuje swą najgroźniejszą twarz, a piękne opisy dotyczą samej natury, jej potęgi i siły.

Jack London z niezwykłym wręcz kunsztem potrafi opisać surowe, zimowe klimaty i nierealne w tym otoczeniu rządze zdobycia złota jakim zarażeni są bohaterowie opowiadań.

Gorączka złota to choroba trawiąca ludzkość, dla której liczą się tylko dobra materialne. Ci nieliczni co są w stanie się jej oprzeć mogą przetrwać starcie z nieprzyjazna człowiekowi naturą.


Dodaj komentarz