Tove Jansson i jej Muminki

Większość dzieci kojarzy Muminki z jedną z najpopularniejszych Wieczorynek. Jednak, warto wiedzieć, że te wyjątkowe stwory to, przede wszystkim, bohaterowie cyklu książek autorstwa fińskiej pisarki Tove Jansson. Pierwszą książką opowiadającą o życiu tych istot przypominających nieco hipopotamy była pozycja „Małe trolle i duża powódź”. Ukazała się ona w 1945r. Kolejne powstawały w różnych odstępach czasu.

Łącznie ukazało się 9 książek z cyklu o Muminkach, a sami bohaterowie ukazali się również w bardzo popularnych bajkach telewizyjnych, ale też w teatrze, komiksach, radiu. Dzięki temu, są one tak dobrze znane niemal na całym świecie. Sama książka została przełożona na ponad 30 języków. Dwoma najpopularniejszymi tytułami z serii wydają się być książki „W Dolinie Muminków” oraz „Opowiadania z Doliny Muminków”.

Pierwsza z nich zostaje szczególnie zapamiętana przez czytelników, ponieważ pojawia się tu siejąca postrach Buka. Druga opowiada o trollach i wizycie u nich. Przy okazji, zostaje zapamięta jako ta, w której czytelnicy muszą pożegnać się z Ryjkiem i Panną Migotką – oni nie pojawią się w dalszych częściach. Pozostałe lektury z cyklu są wspaniałym uzupełnieniem perypetii mieszkańców Doliny Muminków.

Ze względu na ogromną sławę Muminków, w Finlandii powstało Muzeum im poświęcone, a dodatkowo, znajduje się tu park rozrywki będący odwzorowaniem Doliny Muminków. Co roku przybywają tu rodziny z dziećmi, ale i sami dorośli, którzy wychowywali się z książkami Tove Jansson w rękach.