„Trylogia” Henryka Sienkiewicza

Żołnierz na koniuChoć termin „trylogia” odnosi się do różnorodnych dzieł składających się z trzech części, to jednak w naszym kraju praktycznie od razu odbieramy ją jako trzytomową powieść Henryka Sienkiewicza. Jego „Trylogia” to zestaw książek o tytułach „Ogniem i mieczem”, „Potop”, oraz „Pan Wołodyjowski”. Wszystkie one powstały w latach 80-tych XIXw., czyli w okresie, gdy państwo polskie znajdowało się pod zaborami. Autor miał nadzieję, że jego dzieło pokrzepi serca rodaków i pomoże im wytrwać w polskości, która była tępiona przez nieprzyjaciół.

Ttomy „Trylogii” opowiadają o Polsce z czasów XVIIw. Dzięki temu, w fabule udało się uwzględnić ważne dla kraju momenty historyczne takie, jak choćby powstanie Chmielnickiego, wojnę ze Szwecją czy też chwalebne zwycięstwa Jana III Sobieskiego. Poza tym, w każdej części pojawia się wątek skomplikowanej miłości. Nie przeszkadza to jednak w uwydatnieniu historyczno-patriotycznego przesłania dzieła. Całe życie bohaterów jest, bowiem determinowane wydarzeniami związanymi z losem kraju.

 

Pomimo tego, że początkowo sienkiewiczowska „Trylogia” spotykała się z ostrą krytyką, z czasem stała się najsłynniejszym polskim cyklem powieści. W XIXw. wywoływała kontrowersje, ponieważ przeczyła ówczesnym poglądom pozytywistycznym. Niemniej jednak, w czytelnikach budziła dobre skojarzenia, przypominała dnia chwały, a w dodatku, interesowała wątkami pobocznymi. Co więcej, do dziś chwali się ją za formę oraz stylistykę. Nic dziwnego, że została przetłumaczona na niemal 20 języków oraz doczekała się szeregu ekranizacji, przy czym najznamienitszymi z nich były 3 filmy wyreżyserowane przez Jerzego Hoffmana.