Ukochane książki – dlaczego do nich powracamy…

Literatura ponadczasowa – to określenie, które pozwala nam umiejscowić nie tylko książki uniwersalne czy poruszające tematykę, zagadnienia zawsze „na czasie”. Książki ponadczasowe to także te, które wspominamy z ogromnym sentymentem i do których uwielbiamy wracać nawet po kilka razy. Najczęściej są to historie, które przeczytaliśmy we wczesnym dzieciństwie, a które zapadły nam w pamięci i w sercu.
Dlaczego książki te budzą tak wielką sympatię i dlaczego powracamy do nich niezliczone ilości razy? Trudno jest jednoznacznie wyjaśnić niesamowity wręcz fenomen tego typu książek.  Na pewno można powiedzieć, że stają się one w pewnym sensie częścią nas samych. Losy bohaterów literackich, zapadają w nasze serca i umysły, także dlatego że niekiedy utożsamiamy się z nimi.  Przeżywamy radości jak i smutki postaci, które wzbudziły nasz podziw, naszą sympatię. Niekiedy postacie te po prostu stawały się naszymi „niewidzialnymi” przyjaciółmi, naszymi „przewodnikami”.  Często chcieliśmy jako dzieci być tacy jak oni, przeżywać te same niesamowite przygody, żyć w tych samych niesamowitych czasach, mieć podobne marzenia i z podobnym zapałem je realizować.
Wracając po latach do ukochanej lektury, możemy zweryfikować te dziecięce postawy. Z pewnością, na nowo odczytamy też pewne wybory naszych bohaterów.  Być może  niektóre ich postawy, staną się dla nas niezrozumiałe. Być może spojrzymy na nie, w zupełnie innym świetle.  Być może na nowo narodzi się w nas, iście młodzieńczy zapał i tak samo żywa energia… Z pewnością poczujemy się dużo młodsi, dużo bardziej radośni i raz jeszcze odkryjemy w sobie dziecko ….


Dodaj komentarz