Urzekająca Trylogia

Spośród klasyki polskiej literatury na pewno na czoło wśród czytelników wysuwa się Trylogia Henryka Sienkiewicza jako swego rodzaju księga polskiej historii XVII w. Niezwykle barwy sposób pisarstwa autora w połączeniu z plastycznością ukazania postaci sprawił, że lektury te znajdują się w bardzo wysoko w hierarchii ulubionych lektur Polaków.

To, co jest wartością tych książek to na pewno niezwykłe sceny batalistyczne, które czyta się z zapartych tchem. Na pewno do ich popularności przyczyniły się także firmy przedstawiające losy bohaterów, w doborowej obsadzie największych aktorskich sław. Tylko zaledwie o kilku książkach mówi się w Polsce, że są kultowe i do nich na pewno należy Trylogia. Niektórzy uważają, że Ogniem i mieczem jest najlepszą częścią, inni, że Potop. Jedni uwielbiają postać pana Michała, inni zachwycają się poczuciem humoru pana Zagłoby.

Dla większości pań najważniejszy jest wątek romansowy, czyli miłość Michała i Basi, Oleńki i Kmicica, oraz Skrzetuskiego i Heleny. Bez względu na to, która część Trylogii jest ulubiona warto przeczytać całość Trylogii. Wiele osób wielokrotnie powraca do tej lektury za każdym razem zachwycając się kunsztem językowym autora.


Dodaj komentarz