Wisława Szymborska – nasza duma narodowa

książkiWisława Szymborska to jedna z największych polskich literatek. Była świetną poetką, ale także felietonistką, eseistką, a do tego uznanym krytykiem literackim. Jej największym życiowym osiągnięciem była Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymała w 1996r.

Szymborska urodziła się 1923r., a zmarła w bieżącym, 2012. Jej debiutem był wiersz napisany w 1945r. dla „Dziennika Polskiego”. W młodości zajmowała się także prowadzeniem warsztatów literackich. Studiowała również filologię polską oraz socjologię, jednak z uwagi na brak środków finansowych, zrezygnowała z dalszej edukacji. Swojego pierwszego tomiku wierszy doczekała się dopiero w roku 1952. Była to publikacja pt. „Dlatego żyjemy”. W kolejnych latach tworzyła nie tylko wiersze, ale również bardzo lubiane felietony w czasopiśmie „Życie Literackie”. Z uwagi na swoje zasługi dla literatury nie tylko polskiej, ale też światowej, od roku 2001 Szymborska należała do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Na przestrzeni lat Wisława Szymborska podbijała serca miłośników poezji swoimi wierszami traktującymi o życiu, otaczającym nas świecie, stosunkach międzyludzkich. Autorka była świetną obserwatorką, która w mistrzowski sposób potrafiła podsumować to, co widzi. Jej utwory były teoretycznie bardzo proste, jednak wnikliwość poetki sprawiała, że bardzo mocno oddziaływały one na czytelników.

Do najważniejszych tomów poetyckich Szymborskiej należą „Dwukropek” oraz „Chwila”. Autorka przez cały okres swojej pracy twórczej otrzymała szereg nagród krajowych oraz zagranicznych, jednak największym odznaczeniem było uhonorowanie jej Nagrodą Nobla. W tym wszystkim, sama Szymborska pozostała skromną realistką, która nie rozumiała szumu wokół tego wydarzenia, nadal skupiając się jedynie na swojej pracy, która była jednocześnie jej ogromną pasją.


Dodaj komentarz